Web Sitesinin Organik Trafiği Nasıl Artırılır?

iş hedeflerinize ve reklam bütçenize bağlı olarak, çok sayıda müşterinin ürünleriniz için sıraya girmesini sağlamak için içerik oluşturmadan tıklama başına ödeme reklamlarına kadar çeşitli seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.

Web sitenize gelen trafiği artırmanın, ziyaretçileri sadık müşterilere dönüştürmenin ve e-ticaret işinizi büyütmenin birçok yolu vardır.

Bu blog'da Bunlardan Bazılarını İnceliyoruz.

İçerikle web sitenize trafik nasıl çekilir?

İçerik pazarlaması, organik trafiği artırmak, etki alanınızda otorite oluşturmak ve çevrimiçi işinizi büyütmek için en verimli ve uygun fiyatlı araçlardan biridir. Blog gönderileri, videolar, e-kitaplar ve podcast’ler gibi farklı içerik türleri oluşturabilirsiniz.

İçerik pazarlaması, doğru bir şekilde optimize edildiğinde arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur ve daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar. Ancak, okuyucuyu asla optimizasyon lehine feda etmemelisiniz.

Bir iş blogunuz olsun

Her şeyden önce, işletmenizin sitenizde düzenli olarak yararlı, uzun biçimli içerik yayınlayabileceğiniz bir bloga ihtiyacı vardır. Bu pazarlık edilemez.

Blog yazan şirketler, web sitelerine %97 daha fazla bağlantı alıyor.

Blog yazan işletmeler, yapmayan işletmelere göre %55 daha fazla web sitesi ziyaretçisi alıyor.

Blogları olan pazarlamacıların pozitif yatırım getirisi elde etme olasılığı 13 kat daha fazladır.

İçeriğinize videoyu dahil edin

Metin tabanlı içerik iyi ve güzel, ancak video daha fazla ziyaretçi çekebilir ve onları meşgul edebilir. Daha fazla web sitesi trafiği elde etmek için videoyu kullanmanın bazı yolları şunlardır:

 • Video arama sonuçlarında görünebilmeleri için videoları blog gönderilerinize gömün
 • YouTube’da daha üst sıralarda yer almak için YouTube SEO yapın, ardından video açıklamasına web sitenize bağlantılar ekleyin.
 • İnsanları sitenize gönderen harekete geçirici mesaj düğmelerini doğrudan videonuza ekleyin.

SEO ile web sitenize gelen trafiği nasıl artırabilirsiniz?

SEO, ilgili sorgular için arama sonuçlarında daha görünür olabilmesi için bir siteyi arama motorları için optimize etme (dolayısıyla arama motoru optimizasyonu) uygulamasıdır. Bir SEO stratejisi tamamen başka bir hayvandır, ancak işte SEO temelleri.

Anahtar kelimeleri hedefleyin…

Anahtar kelimeler, insanların arama motorlarına yazdığı kelimeler ve kelime öbekleridir ve tahmin edebileceğiniz gibi, bazı anahtar kelimeler diğerlerinden daha fazla aranır.

Anahtar kelimelerinizi stratejik olarak yerleştirin

Hedef anahtar kelimenizi aşağıdaki konumlara yerleştirdiğinizden emin olun:

 • Başlık etiketi (meta başlık)
 • H1 başlığı
 • En az iki H2 başlığı
 • Doğal olarak içerikte
 • ilk 100 kelime
 • Görüntü dosyası adları ve alternatif metin
 • Meta Açıklaması

İçeriğinizi düzenli olarak yenileyin

En kalıcı içerik bile zamanla parlaklığını kaybeder ve içeriğin tazeliği bir sıralama faktörüdür. Gönderiniz hâlâ Google’ın ilk sayfasında yer alıyor olsa bile, içerik yenilemenin neler yapabileceğine şaşıracaksınız.

Dahili bağlantı

İçerik oluştururken ve yayınlarken, sitenizdeki diğer sayfalara o sayfaya en az 1-3 bağlantı eklediğinizden emin olun. Bu, bu sayfalara trafik çekmeye yardımcı olur, ancak aynı zamanda (a) ziyaretçilerin sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlar, (b) sitenizde daha fazla sayfa görüntülemelerini sağlar ve (c) sitenizden daha fazla değer elde etmelerini sağlar — bunların tümü sıralamanızı iyileştirir ve web sitenize daha fazla trafik çeker.

Sosyal medyayı kullanarak web sitenize gelen trafiği nasıl artırabilirsiniz?

dünya nüfusunun yaklaşık %60’ı (yaklaşık 4,7 milyar insan) sosyal medya kullanıyor. En popüler sosyal medya platformları Facebook, YouTube, Instagram ve TikTok’tur.

İşte bu devasa platformları siteniz için trafik oluşturuculara dönüştürmenin bazı yolları.

İçeriğinizi sosyal medyada tanıtın

Harika içerikler üretmek ve insanların onu bulmasını ummak yeterli değildir. İçeriğinizi kitleniz için en popüler sosyal medya kanallarında tanıtın.

Twitter kısa, hızlı (ve çekici) bağlantılar için idealdir, oysa Google Business gönderileri sitenizin yerel arama sonuçlarında görünmesine yardımcı olabilir.

Hashtag ekle

İçeriğinizi LinkedIn, Twitter, Instagram ve diğer hashtag dostu sitelerde paylaşırken, gönderilerinizin erişimini artırmak için ilgili hashtag’leri ekleyin. Bununla birlikte, içeriğinizi okuma, paylaşma ve/veya içeriğinize bağlantı verme olasılığı en yüksek kişiler tarafından keşfedilebilmeniz için hashtag’leri gönderinin konusuna son derece özel tutun.

Endüstri düşünce liderleriyle röportaj

Sektörünüzdeki düşünce liderleriyle röportaj talep eden e-postalar gönderin ve röportajları blogunuzda yayınlayın. Ad tanıma, yalnızca güvenilirliğinizi artırmakla ve web sitenize gelen trafiği artırmakla kalmayacak, aynı zamanda görüşülen kişi de içeriği paylaşacak ve erişimini daha da genişletecektir.

Listelemelerle web sitenize nasıl trafik çekilir?

İşletme dizinleri, gelecek vaat eden bir web sitesi trafiği kaynağıdır, ancak yalnızca web sitenizi girişinize eklemek yeterli değildir. Listelerinizi, ilgili platformlarda sıralanabilmeleri ve yerel arama yapanlar tarafından görülebilmeleri için optimize etmek önemlidir.

Listelerinizi optimize etmek için:

 • Mevcut her bölümü doldurun.
 • İşletme kategorinizi ekleyin.
 • Bilgilerinizi listeler arasında mümkün olduğunca tutarlı tutun.
 • İncelemeler alın ve bunlara yanıt verin.
 • Fotoğraf ekle.
 • Bilgilerinizi düzenli olarak güncel tutun
 •  

Eposta pazarlama

E-posta pazarlaması, hedef kitlenizle iletişim kurmanın mükemmel bir yoludur. Aslında, e-posta pazarlaması sosyal medya pazarlamasından bile daha etkili olabilir – e-postaların yaklaşık %2,5’lik bir TO’su varken, Facebook reklamlarının yalnızca ortalama bir TO’su vardır.

E-posta abonelerinizi büyütmek için web sitenize ve sosyal medya sayfalarınıza bir abone formu eklemeniz gerekir. Yeni müşteriler ayrıca kasada kaydolma seçeneğine de sahip olmalıdır.

Ayrıca sergiler, ticari fuarlar ve promosyon teklifleri gibi çevrimdışı etkinlikler aracılığıyla veya aboneleri e-postanızı ağlarına iletmeye teşvik ederek e-posta aboneleri toplayabilirsiniz.

Sadece e-posta listeleri satın almadığınızdan emin olun. Bu listeler, e-postalarını vermeyi kabul etmeyen kullanıcıları içerir, bu nedenle e-postalarınızı büyük olasılıkla spam olarak işaretleyerek gönderen itibar puanınızı etkiler.

Etkileyici pazarlama

Etkileyici pazarlama, sosyal etkileyiciler ürünlerinizi tanıttığında gerçekleşir. Instagram, Snapchat ve TikTok gibi platformlarda en yaygın olanıdır.

Etkileyen pazar, 2022’de 16,4 milyara ulaşan pazar büyüklüğü ile önemli ölçüde büyüyor. Semrush tarafından hazırlanan bir 2022 raporu, B2B markalarının %86’sının etkileyici pazarlama ile başarılı olduğunu buldu.

Sağlam sosyal kanıt

Sosyal kanıt, hedef kitlenizin size güvenmesini sağlamanın en iyi yoludur. Araştırmalar, insanların %90’ının bir ürünü satın almadan önce müşteri yorumlarını okumayı sevdiğini gösteriyor.

Görüşler ve vaka çalışmaları, B2B markaları için en ikna edici sosyal kanıtlardır.

Satış promosyonu

Belirli bir pazarda yeniyseniz, satış promosyonları erişiminizi genişletmenin mükemmel bir yoludur.

Satış promosyonları, eşantiyonlar, indirimler ve yarışmalar dahil olmak üzere birçok biçimde olabilir. Bunlar doğrudan sitenizde ve hatta sosyal platformlarda sunulabilir.

Kitlenizden hızlı yanıt almanın en iyi yollarından biri, bir aciliyet duygusu uyandırmaktır – sınırlı süreli teklifleri ve anlaşmaları tanıtın.

Tıklama başına ödeme reklamcılığı

Tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı, reklamınızın aldığı her tıklama için ödeme yaptığınız bir yöntemdir. Bazı PPC örnekleri Google Adwords ve Bing Ads’dir.

Arama motorları, seçtiğiniz anahtar kelimeler için teklif vermenize ve ardından bu anahtar kelimeler etrafında pazarlama kampanyaları ve içerik oluşturmanıza olanak tanır. PPC, SEO optimizasyonuna ihtiyaç duymadan Bing veya Google arama motoru sonuçlarının en üstüne ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

506 kullanıcıyla yapılan bir Clutch anketinde, kullanıcıların %75’i bilgi almak için ücretli reklamlara tıkladıklarını söyledi. Bu anlamda, PPC, SEO çabalarınızı desteklemek için harika bir varlık olabilir.